Нещодавно опублікував на блозі великий огляд вудилищ спінінгів від різних брендів і фірм. Зараз я хочу навести огляд, щоб в одному тексті, тезово направити новачків до купівлі вудилищ того чи іншого класу. Для запеклих спінінгістів це буде відкриття Америки… Тож можете не читати. А от, гадаю, новачки зможуть засвоїти багато нового та корисного для себе.
Колись давно я вже писав огляд про вибір вудилищ спінінгів , про поняття тест і стрій спінінга . Але зараз я хотів би розвинути тему і видати свої та загальноприйняті думки у більш системній, лаконічній формі.
Вудилище спінінга для мікроджига . Під поняттям мікроджиг я розумію, по суті, дві підкатегорії цих приманок: джиг-головки або шарнірні оснастки з вухатим грузилом, вагою 1-2г – це мікроджиг. Також до мікроджиг я відношу приманки з вантажем 3-5г. Це можна сказати – легкий джиг.
Це щодо грузиків, джигів. М’яка приманка може бути або твістер (напівдюймовий, дюймовий, півтора-дюймовий), або невеликий віброхвостик №1-1.5. Ну або якась “їстівка” таких же габаритів, якою розлучилося нині чимало.
Суть техніки лову на мікроджиг, у класичному розумінні – це простукування дна, ступінчаста проводка. Важливо, щоб не дивлячись на малу вагу принад (як ми зрозуміли – до 5г) вудилище дозволяло рибалці “чути”, відчувати, відчувати кожен рух приманки, кожен дотик дна або інших підводних перешкод, та й клювання риби, зрозуміло.
У зв’язку з вищесказаним, вудилище для мікроджигу має мати наступні властивості:
– Швидкий або надшвидкий лад (досить жорсткі ¾ бланка і дуже живу, чутливу вершинку).
– Щодо невелика довжина (1.8-2.4м) т.к. більш довгими вудилищами вкрай незручно маневрувати мініатюрною приманкою джигової.
– Тестовий діапазон: нижній у межах 0-2г, верхній – до 10-12г. Тобто. для джиг-приманок вагою 1-2.5г будуть оптимальні спінінги з тестами, наприклад: 0-5г, 0-7г. А для джигів вагою 3-5г – універсальніші, з тестом 1-7г, 2-12г, 2-14г і т.п.
– Певним запасом потужності бланка, т.к. на мікроджиг не рідко трапляється серйозний хижак, та й зачепи, також, не рідкість.
Найчастіше, у спеціальних мікроджигових вудилищах вклеєна вершинка. Сам бланк спінінга досить жорсткий, виготовляється з високомодульного карбону, а ось вершинка з досить м’якого матеріалу, покликаного забезпечити належну чутливість.
Ще такий момент. Саме техніка лову на мікроджиг має на увазі простукування приманкою дна, що потрібно обов’язково відчувати через спінінг. Але це не означає, що на ці ж мініатюрні або невеликі джигові приманки не можна ловити інакше – просто рівномірною або хвилеподібною проводкою в товщі води або біля самої поверхні… І мені реально дуже часто доводиться ловити і так і так. Наприклад, на багатьох озерах та затоках, де я часто рибалю, у літній період дно сильно заростає водоростями. Залишається лише невеликий шар чистої води зверху (0.3м – 1м), а нижчі суцільні зарості, або рідкісні вікна в суцільній траві. Яке тут простукування дна… І ось у таких умовах, поряд з невеликими вертушками та поверхневими воблерами – мікроджиг буває дуже ефективний. Я, скажімо, беру віброхвостик півтора-дюймовий, джиг головку 2-3г і ловлю рівномірною проводкою над травою. Можу з відповідальністю заявити, що саме мікроджиг у такому застосуванні дуже часто викошує в рази більше щуки та окуня, ніж інші приманки в цих умовах. Коли йдеться про таке застосування мікроджигу – спінінг зовсім не обов’язково має бути спеціальним мікроджиговим. Тут варто звернути увагу у бік універсальних “палок” із середнім чи середньо-швидким строєм. Так ми зможемо постійно міняти приманки різних класів (воблери, джиг, вертушки, колебалки, поверхневі приманки) і ловити на все з рівним високим рівнем гру та чутливості, тримаючи в руках лише один спінінг.
Вудилище спінінга для твічингу міні-воблерів . Щоб твити приманку, надавати їй анімацію – потрібен жорсткий спінінг. Я навіть сказав би – дубовий! Як їх називаю – “кіл”. Тобто. в теорії, можна твити будь-яким спінінгом зі швидким строєм, що відповідає воблеру тестового діапазону, але! Найчіткіший контроль за приманкою при твічингу, ривкових проводках – можливий тільки при таких дуже жорстких вудилищах, з надшвидким строєм. Ще одна вимога – досить коротка довжина спінінга. Не зручно дуже довгою “палицею” грати воблером. Більшість анімацій твічингом все ж таки здійснюються рухами спінінгів донизу, так що, з берега, а з човна і поготів, довгий спінінг не годиться. Крім того, довгі спінінги зазвичай важчі і ними довго не помахаєш. Найбільш переважні довжини твічевих спінінгів: 180см – 210см.
Якщо йдеться про твічинг невеликих воблерків, довжиною до 4-5см і вагою не більше 10г, то тестовий діапазон підійде, скажімо 3-15г, або близько того.
Вудилище спінінга для твічингу воблерів мінноу та інших, відносно великих воблерів . В принципі, все вищесказане про твічинг невеликих воблерів відноситься і сюди. Тільки тут, враховуючи не малу вагу великих воблерів та їх упористість у воді, слід брати жорсткий, дубовий спінінг із вищим тестом та серйозним запасом міцності. Т.к. силове навантаження на бланк вудилища, при ривковій проводці великих воблерів – дуже мала.
Вудилище спінінга для лову на джерки . Жорстке. З надшвидким строєм. Величезний запас міцності. Короткий (до 1.8м), т.к. махати доведеться вершинкою донизу, до води. Т.к. для джеркінгу застосовуються в основному мультиплікаторні котушки – те й котушкодержатель має бути спеціальний, пристосований їм. На котушкотримачі також має бути курок!
Вудилище спінінга для лову на джиг приманки . Про мікроджиг і принципи лову на нього вже було сказано вище. Коли йдеться про спінінг для лову на середні та важкі джигові приманки – все те саме. Швидкий лад, досить чутливий кінчик. Великий джиг може принести і великий трофей, тому вудилище має бути потужним. Часто доводиться ловити на джиг з берега, здійснювати далекі закидання, так що з довжиною вудлищ можна себе не обмежувати, а використовувати від 240см і до 3м.
Більш-менш універсальне вудилище спінінга . Коли планується рибалка із застосуванням різних приманок (воблери, джиг, блешні, що коливаються, вертушки), то слід застосовувати класичні спінінги з середнім або швидким строєм.
Похідний спінінг . Єдині вимоги до спінінга в умовах тривалого походу річкою – це компактність та надійність. У більшості випадків доводиться застосовувати компактні телескопічні спінінги, не дивлячись на їхній повний програш штатним двоколінникам… Але продиратися з повноцінним спінінгом через зарості на березі, і так десятки кілометрів – це жорстоко!