Снасти для зимової риболовлі , звичайно, не настільки різноманітні, як літні. Однак і тут є чимало варіантів оснащення. Є снасті, зимові вудки, заточені під лов окуня або корюшки, лов різної білої, мирної риби, під лов хижаків. І в цьому огляді я хочу розповісти, які бувають зимові вудки, які типи оснастки та монтажу слід використовувати, виходячи з планів упіймати ту чи іншу рибу. Адже правильний вибір снасті, типу зимової вудки, є визначальним – чи буде ваша рибалка успішною, чи ви даремно промерзнете над лунками…
Зимова вудка для лову на блешню . Лов на мормишку – це класика зимової риболовлі. Блешня являє собою симбіоз гачка та декорованого грузика. Буває, що ловлять на блешню з наживкою, підсаджуючи на її гачок мотиля, опариша, личинку реп’яха або інші традиційні наживки для зимової риболовлі. Буває, що ловлять на т.зв. безмотильну блешню, просто, провокуючи рибу за рахунок рухів, гри блешні. Більшість блешень має металеві поліровані поверхні, з відливом хрому, латуні, міді, вольфраму, срібла і т.д. Звичайно, рухома блешня відбиває світло, мерехтить, поблискує. Це, безумовно, приваблює рибу.
Снасть для лову взимку на блешню гранично проста. На котушку або мотовило короткого зимового вудильника намотується досить тонка волосінь. Як правило, для лову на блешню снасть досить делікатна, і волосінь береться товщиною в межах 0.06-0.1мм, рідко більше 0.12мм. Щоб не ускладнювати і не послаблювати снасть вузлами, блешню прив’язують безпосередньо до волосіні, без додаткової вставки-повідця. Пружним елементом і фіксатором клювання в такій снасті служить кивок. Ківок розміщується на вершині вудильника і є його логічним продовженням. Ківок для зимової вудки можна зробити самому або підібрати магазинний. Важливо, щоб вага блешні нормально поєднувався з гнучкістю кивка. Він повинен і відгукуватися на гру блешні, і не провалюватися під її вагою.
На блешню взимку ловлять найрізноманітнішу рибу. Звичайно, у внутрішніх водоймах, головний фаворит – окунь. Також, на делікатні, дрібні блешні ловиться різна мирна риба: плотва, підліщик і карась, який у деяких водоймах не залягає у сплячку.
Зимова вудка для лову на блешню, балансир . Хижу рибу взимку ловлять на різні штучні приманки. Найчастіше це зимові блешні або балансири. Снасть тут, приблизно така ж, як і при лові на блешню, тільки, природно, помітно грубіше. Це пов’язано з тим, що вага зимової блешні або балансира обчислюється в кілька грамів, а не частки грама, як у більшості блешні. Ну і рибка трапляється не завжди дрібна. Так що, ківок використовується досить жорсткий, щоб відігравати вагу приманки, або ж використовується вудильник з досить гнучким хлистом, без кивка. Лісочка, під більш серйозну рибу, не більше 0.12-0.2мм. Адже може клюнути і пристойна щука, і судак, і минь, і великий окунь-горбач нарешті.
Зимова вудка з кивком та звичайними гачками . Не тільки на блешні і зимові блешні можна ловити взимку. Найчастіше найпростішу зимову снасть можна зібрати на основі звичайного рибальського гачка. На кінець основної волосіні прив’язується свинцевий грузик, абсолютно довільної форми, який є, хоч пломба … Вище, на волосіні, прив’язується один-два коротеньких повідця з трохи тоншої волосіні, ніж основна. На кінці повідця прив’язується гачок, що підходить під форму і розмір наживки і з урахуванням передбачуваного виду риби, який бажають отримати як улов. Як правило, взимку застосовують досить тонкі та максимально невеликі гачки.
Зимова вудка поплавця . Описане вище оснащення зимової вудки може збиратися з різними сигналізаторами клювання. Можна зробити зимову вудку з кивком, а можна використовувати поплавець. Зазвичай, щоб поплавець не вмерзав у лунці, ловлять із притопленим поплавцем. Всі переміщення його чудово видно і так, коли він на якихось пару сантиметрів нижче поверхні.
Якщо відлига і лунка не замерзає, можна ловити на поплавок у штатному режимі.
Зимова снасть – самодур, гірлянда . І, нарешті, ще один цікавий варіант зібрати оснастку зимової вудки – це самодур, гірлянда.
Таку снасть я детально розглядав, коли розповідав, як ловити корюшку на Далекому Сході.
Ось такі варіанти оснащення зимової вудки використовую я. Можливо, ви знаєте і використовуєте якісь інші варіанти. Поділіться своїми знаннями з читачами блогу в коментарях.